Jak stworzyć popularny temat na forum - poradnik by mosh v. 1.0

Piszę ten poradnik dla Was drodzy użytkownicy, aby było Wam łatwiej zrozumieć zasady konkursu który trwa (i mam nadzieję że będzie jeszcze bardzo długo trwał) na Forum Wiaderko.


Zacznijmy od początku. Pisząc popularny mam na myśli popularność w wyszukiwarce Google. Im więcej unikalnych osób przyjdzie dzięki naszemu tematowi na forum tym bardziej ten temat jest popularny.

Skoro wiemy już co kryje się pod pojęciem "popularny" należy oświecić Was jak zdobyć taką popularność - co na nią się składa i jak nie spieprzyć dobrego tematu, który mógłby podbić świat a zgłupiej drobnostki tego nie zrobi.

Zaczniemy od początku:

1. Tematyka naszego postu. Jaką wybrać? Najpopularniejszą to logiczne ale jak to określić?
Przykładowo zastanawiamy się czy napisać o: GTA, Quake, Sims albo Ogame - co jest popularne to bardzo trudno powiedzieć, ale możemy w przybliżeniu określić to dzięki narzędzi google - Google Trends: GTA, Quake, sims, Ogame


Jak widać wyraźnie fraza "gta" (niebieska linia na wykresie) jest w Google najpopularniejsza i przez ostatni czas popularność wzrasta (domyślam się, że wyszła jakaś nowa część tej gry - nie jestem w temacie :P więc może się mylę). W każdym razie dzięki google trends możemy porównywać ze sobą różne frazy i sprawdzać, która jest bardziej popularna, a co za tym idzie łatwiej będzie nam obrać popularną tematykę.
Warto jeszcze dodać, że tematyka (a w zasadzie rodzaj postu) jest totalnie dowolna/y, tzn. możemy napisać artykuł, opis softu z downloadem (tylko legalne pliki), solucję, napisać niusa o czymś, a nawet napisać prośbę o pomoc w jakimś problemie (90% postów na forum to właśnie prośba o pomoc - i te które są w miarę prawidłowo napisane zdobyły popularność)


2. Tytuł.
Skoro mamy już tematykę zaczynamy pisać. NAJWAŻNIEJSZY JEST TYTUŁ POSTU. Zapamiętajcie to raz na zawsze. Dlatego warto upchać wartościowe słowa w tytule (oczywiście bez przesady), jakie słowa tam dać ? takie które opisują nasz post i jednocześnie są popularne - z pomocą znowu przyjdzie nam Google Trends
Nie możemy także zapomnieć, że tytuł musi być chwytliwy i brzmieć logicznie - to on się pojawia w Google jako link - jeśli będzie dobry to zachęci do kliknięcia i zwiększy popularność naszego tematu.


3. Treść.
Po temacie najważniejsza jest treść. ZWŁASZCZA 2-3 PIERWSZE ZDANIA. Dlatego też w poprzednich konkursach wymagałem aby ta treść była unikalna. Pamiętajmy że w tych 2-3 pierwszych zdaniach najlepiej zawrzeć garść popularnych słów opisujących nasz temat. Np jeśli to jest opis GTA z linkami do pobrania dema to można zrobić taki wstęp:
"Witam. Przedstawiam Wam jedną z najlepszych gier w kategorii gry wyścigowe / gry FPP. Znajdziesz tutaj opis Grand Theft Auto, wymaganie gry oraz legalny download. Pobierz GTA i wymiataj"
Pogrubione słowa - są właśnie tymi popularnymi słowami kluczowymi (Google Trends: najlepsze gry, gry wyÅ�cigowe, gry fpp, grand theft auto, wymagania gry). Może to się wydać dziwne ale artykuł z takim wstępem może błyskawicznie wypłynąć w wyszukiwarkach.. a bez tego wstępu być nigdy nie znalezionym.
Pamiętajcie liczy się oryginalność (unikalność treści) i słowa kluczowe


4. Wartość treści.
Musimy pamiętać że nasz post jest pisany dla użytkowników. Musi być więc czytelny - logiczny i nie zawierać rażących błędów ortograficznych (polecam przeglądarkę FireFox, która ma wbudowany słownik i podkreśla na bieżąco błędy). Nasz temat nie powinien zawierać też błędów rzeczowych (nieprawdziwych informacji), ponieważ zostaniemy opieprzeni przez innych użytkowników a w skrajnych przypadkach nasz temat zostanie usunięty z forum.


5. Dodatkowa pomoc w promocji tematów
. Jak mamy już własny temat to warto pomóc w jego promowaniu. Jak tego dokonać ? jest to dość zależne od jego tematyki. Jeżeli jest to na przykład jakaś solucja - rozwiązanie problemu, możemy poszperać w necie i poszukać tematów z tym problemem na innych forach - jeśli znajdziemy jakiś bez rozwiązania to odpowiadamy na niego i podajemy link (koniecznie klikalny) do naszego tematu z rozwiązaniem tego problemu.
Jeżeli mamy konta na innych forach możemy powrzucać linki do tematów na te fora - byle to było zgodne z regulaminem tych for - nie chcemy przecież dostać bana za SPAM.
Można też wykorzystać sygnaturkę i tam umieścić linki do naszych tematów.

Na koniec jeszcze kilka uwag co do Google Trends

  • Jeżeli po frazy słowa nie pojawia się wykres oznacza to że jest mało popularna - warto korzystać wtedy z porównania - czyli dodać po przecinku frazę która na pewno jest popularna
  • Po wpisaniu frazy, lub kilku (maksymalnie możemy wpisać 5, oddzielając je przecinkami) i wyszukaniu popularności mamy domyślnie wynik z "All regions" - czyli cały świat. Interesuje nas bardziej Polska - więc warto to zmienić i jeszcze raz zobaczyć wyniki (opcja jest na górze po prawej stronie)


Jeżeli ktoś ma jakieś uwagi/sugestie co do poradnika to zapraszam do dyskusji.


PAMIĘTAJ
Na Forum Wiaderko panuje absolutny zakaz dawanie linków do plików objętych prawem autorskim (filmy, muzyka, gry.. itp).
Nie oznacza to, że nie możesz pisać o danym filmie, grze lub programie.
Możesz stworzyć recenzje/opis gry, może to być Tracklista jakiejś płyty z jej opisem, może to być opis najnowszego filmu i Twoje spostrzeżenia co do niego.
Jeżeli podajesz jakiś link do pliku musi być on legalny (Trial, Demo, Shareware, Freeware lub inna licencja pozwalająca na legalne udostępnianie tego pliku).