W ukraińskim parlamencie zarejestrowano projekt impeachmentu prezydenta Wiktora Janukowycza. Przewidziano w nim powołanie komisji śledczej, która zajmie się m.in. jego decyzjami w sprawie przedłużenia pobytu na Ukrainie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Autorem projektu usunięcia Janukowycza ze stanowiska jest niezrzeszony deputowany Hryhorij Omelczenko. Domaga się on, by prócz kwestii rosyjskiej marynarki wojennej komisja zajęła się stanowiskiem szefa państwa w sprawie Wielkiego Głodu na Ukrainie początku lat 30. ubiegłego wieku.

W odróżnieniu od swego poprzednika Wiktora Juszczenki, Janukowycz uważa, iż Wielki Głód nie był ludobójstwem na narodzie ukraińskim, lecz - jak mówił niedawno w Strasburgu - wspólną tragedią wszystkich mieszkańców Związku Radzieckiego z okresu rządów Józefa Stalina. Janukowycz naruszył w ten sposób ukraińską ustawę, która traktuje Wielki Głód w kategoriach ludobójstwa.


całość: Janukowycz zostanie usunięty ze stanowiska prezydenta Ukrainy? - Świat - Fakty w RMF24 - najświeższe wiadomości

Pewnie i tak nie zostanie odwołany ze stanowiska prezydenta bo Rosja na to nie pozwoli. Ukrainę jeśli coś nie ruszy może czekać taki sam los jak Białoruś. Z mojego punktu widzenia za jakiś czas będziemy graniczyć z Rosją na całej linii wschodniej, obecnie już graniczymy w dwóch miejscach. (Obwód Kaliningradzki i Białoruś)