Thanks
    9
    Thanked 13 Times in 12 Posts

Domyślnie Polska przegrywa z Kamerunem

Po 0:6 z Hiszpanią 0:3 z Kamerunem. Po 10 meczach Franciszka Smudy w roli selekcjonera pewne jest tylko jedno: na dziś samą ofensywną filozofią Smuda Euro 2012 nie zawojuje. Polacy stwarzali sytuacje, lecz w obronie grali gorzej niż tragicznie. Ale pamiętajmy: "Najważniejsze to wyciągnąć wnioski"

Franciszek Smuda upiera się, że niezależnie od przeciwnika zamierza prezentować ofensywny styl. Bardzo to z jego strony odważne. Selekcjoner zapomniał jednak, że bez skutecznej obrony można sobie wybić z głowy wygrywanie meczów.

Czym jest piłka ofensywna pokazali Polakom Hiszpanie, którzy wbili im przed mistrzostwami świata sześć goli. Ofensywny styl Hiszpanów opiera się na doskonałym operowaniu piłką, dzięki wspaniałej technice, ale równie ważna jest gra w obronie, która zaczyna się zaraz po stracie piłki. Aby grać w ten sposób trzeba być doskonale przygotowanym wydolnościowo.

Reprezentanci Polski chcą grać taką piłkę jak Hiszpania. W meczu z Kamerunem w ofensywie zagrali całkiem nieźle. Mieli swoje szanse. Bliscy strzelenia goli byli: Murawski, który po pięknym strzale trafił piłką w poprzeczkę, Lewandowski, ale jego próbę w pierwszej połowie zablokował w ostatniej chwili obrońca, a w drugiej w sytuacji sam na sam trafił w bramkarza oraz Marcin Kowalczyk, gdy nieznacznie przestrzelił z okolicy pola karnego.

Także z przodu nie było źle. Atakami dyrygował najlepszy na boisku Jakub Błaszczykowski. Starał się być wszędzie i często wykładał kolegom piłkę do strzału. Nie bał się akcji jeden na jeden, dryblował. Można się tylko do niego przyczepić o bardzo niedokładne strzały.

Franciszek Smuda na Euro 2012 musi jednak szukać obrońców. Nie wiadomo, gdzie ma ich znaleźć, ale jeżeli pojawiliby się następcy Macieja Sadloka i Kamila Glika, to bez żalu z wymienioną dwójką można się pożegnać.

Beznadziejne ustawienie obrony już w 3. minucie mógł wykorzystać największy gwiazdor Kamerunu Samuel Eto'o, który wbiegł w szeroką jak ulica Marszałkowska lukę między obrońcami. Łukasz Fabiański postanowił wybiec z bramki i nieskuteczności napastnika gości może zawdzięczać, że nie będzie się mówić o jego kolejnym błędzie. Eto'o próbował lobować, ale za lekko.

Pół godziny później Kameruńczyk już cieszył się z gola. Wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego i kompletną indolencję Glika, który stojąc dwa metry od Eto'o, nie potrafił wybić piłki spod jego nóg. W 38. minucie Smuda zdjął z boiska Grzegorza Wojtkowiaka, którego na prawej stronie zawstydzał szybszy o prędkość światła Henri Bedimo, co było najlepszym podsumowaniem różnicy klas dzielącej obrońców Smudy od rywali.

Drugi gol snajpera Interu Mediolan, strzelony na początku drugiej połowy, był już potwierdzeniem jego wspaniałych umiejętności. Eto'o przyjął piłkę tuż przed linią pola karnego, balansem ciała zostawił Macieja Sadloka i mocnym strzałem nie do obrony pokonał Przemysława Tytonia, który w przerwie zmienił Łukasza Fabiańskiego. Sadlok zamiast rzucać się pod nogi Kameruńczykowi wślizgiem, chował się, aby nie oberwać bardzo mocno uderzoną piłką. Wynik ustalił Vincent Aboubakar, który na luzie technicznym strzałem nie dał szans Tytoniowi. Samuel Eto'o przy odrobinie skuteczności mógł strzelić Polakom jeszcze dwa gole.

- Nie da się ukryć ten mecz nie był tak zły jak ten w Hiszpanii. Ciężko cieszyć się albo doszukiwać się czegoś dobrego, skoro przegraliśmy 0:3. Brakuje rytmu w grze. My poddajemy się pod rytm gry przeciwnika i to jest nasza bolączka. Wierzę, że się podniesiemy natomiast nie wiem kiedy. Przed nami dużo pracy - powiedział po meczu Michał Żewłakow.

Franciszek Smuda prowadził reprezentację Polski w dziesięciu spotkaniach. Cztery z nich przegrał. Jeżeli odejmiemy od tego zwycięstwa nad takimi tuzami piłki nożnej jak Singapur i Tajlandia, to jego bilans jak na razie wygląda bardzo słabo. Polscy piłkarze w konfrontacjach z silnymi, miarodajnymi drużynami jak Hiszpania, Kamerun, Dania, Rumunia, Serbia, zdołali zremisować tylko z tymi ostatnimi. Strzelili jednego gola - Duńczykom. Wygrali z Tajlandią, Singapurem, Kanadą i Bułgarią.

Należy jednak pamiętać, że "najważniejsze to wyciągnięcie wniosków" z porażki z Kamerunem.

eurosport.pl
    A więc tak niemam nic do ukrycia i nic do powiedzenia :) Niema sensu pisać bo to.Poprostu by mogli coś grać a nie :(

Domyślnie Odp: Polska przegrywa z Kamerunem

Nie oglądałem całego meczu, ale zdążyłem na drugą połowę. Polacy mieli takie szansy by trafić, ale wykorzystać już ich nie mogli. Aż przy ostatniej "secie" wyszedłem z pokoju, bo mi się już było szkoda oglądać. :) Słabą obronę mamy, Kameruńczycy nawet w pojedynkę dawali radę strzelić bramkę. A Polacy ? Biegną kilkoma zawodnikami i strzał, albo nad bramką, albo w bramkarza. Miałem jechać na ten mecz, ale dobrze, że nie pojechałem, bo szkoda kasy.