W piątek w Ostródzie podpisano akt erekcyjny pod budowę kompleksu sportowego ze stadionem piłkarskim. Inwestycja ma pomóc miastu ubiegać się o rolę centrum pobytowego dla uczestników mistrzostw Europy w 2012 roku.

Dokument podpisali marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas i wiceburmistrz Ostródy Olgierd Dąbrowski.

Kompleks sportowy zostanie zbudowany za 32 mln zł i zajmie powierzchnię siedmiu hektarów na terenie leżącym tuż nad brzegiem Jeziora Drwęckiego, poza centrum miasta. Jak poinformował PAP Artur Munje z biura promocji Ostródy, centralnym elementem przedsięwzięcia będzie stadion piłkarski.

- Centralny obiekt będzie się składał z boiska głównego z podgrzewaną płytą o wymiarach 68 na 105 m, otoczonego zadaszonymi trybunami dla 5004 widzów i oświetleniem spełniającym wymogi transmisji telewizyjnych. Obok powstanie również oświetlone boisko treningowe z nawierzchnią z trawy syntetycznej, o wymiarach 65 na 90 m. W budynku zaplecza znajdą się: szatnie, pomieszczenia dla trenerów i sędziów, gabinet odnowy biologicznej oraz sale konferencyjne z tarasami widokowymi - poinformował Munje.

Oprócz boisk w kompleksie obiektów sportowych przewidziano budowę sześciu kortów tenisowych (w tym dwóch zadaszonych), odkryte, całoroczne lodowisko z nawierzchnią ze sztucznego lodu, ściankę wspinaczkową oraz rampę skateboardową. Dodatkowo w pobliskim Parku Collisa zaprojektowano ścieżki zdrowia, mini-golf, linarium, skałki wspinaczkowe, siłownię plenerową, stoły ping-pongowe, a także boisko do siatkówki i koszykówki.

- Zabytkowy park zostanie odrestaurowany i wzbogacony stylowymi meblami ogrodowymi, oświetleniem, rzeźbami oraz obsadzony nowymi roślinami - dodał Munje. Przyznał on, że władze Ostródy uważają, że taka sceneria będzie atrakcyjna dla drużyn grających w Euro 2012.

Ukończenie budowy kompleksu przewidziano na 2011 rok.

Ostróda, która zabiega o miano centrum pobytowego na ME w 2012 roku, przygotowuje się do tej roli rozbudowując także zaplecze hotelowe. Prywatny inwestor zrealizował już budowę dwóch obiektów o standardzie czterogwiazdkowym na ok. 200 osób łącznie.

- Teraz w budowie jest kolejny czterogwiazdkowy hotel, a w najbliższych planach inwestora znajduje się budowa obiektu pięciogwiazdkowego. Hotele zapewnią łącznie ok. 800 luksusowych miejsc noclegowych, spełniających wszystkie wymagania UEFA. Pozwolą one zapewnić komfort goszczącym piłkarzom oraz towarzyszącym im działaczom, sponsorom i dziennikarzom, a także kibicom - dodał Munje.